Rodzaje form własności mieszkania

  • Data dodania: 06.09.2022
  • Tagi: Formy własności, Księga wieczysta, Prawo nieruchomości, Spółdzielcze własnościowe, Nieruchomości Lublin
Blog

Rodzaje form własności mieszkania

Na Polskim rynku nieruchomości możemy znaleźć różne formy własności. Niejednokrotnie są one odzwierciedleniem minionych epok, a mimo to w dalszym ciągu będące w obrocie.
Przedstawione poniżej rodzaje własności odnoszą się do mieszkań.

Pełna własność

Pełna własność jest jedną z najbardziej preferowanych form własności wśród Polaków. Dzięki nabyciu nieruchomości w formie aktu notarialnego kupujący staje się jedynym właścicielem nieruchomości, co umożliwia mu dysponowanie nią w dowolny sposób.

Prawo własności nie podlega ograniczeniom czasowym, ma charakter zbywalny i podlega dziedziczeniu. Kolejnym atutem mieszkania własnościowego jest posiadanie odrębnej Księgi Wieczystej, w której jest zawarta cała historia danej nieruchomości. W wielu przypadkach ułatwia, to sprzedaż mieszkania czy uzyskanie kredytu hipotecznego.

Współwłasność

Następną formą własności mieszkania jest współwłasność, charakteryzująca się tym, że własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. można rozróżnić na współwłasność łączną oraz współwłasność ułamkową. Oba rozwiązania są często spotykane na rynku.
Współwłasność łącznej nie można opisać żadnym ułamkiem, jest bezudziałowa i odnosi się zawsze do całej rzeczy. Związana jest z innym stosunkiem prawnym o charakterze osobistym, względem którego pełni służebną rolę.

Przykładami współwłasności łącznej są ustawowa wspólność majątkowa małżeńska oraz majątek wspólny wspólników spółki cywilnej. Współwłasność łączna nie obejmuje tylko konkretnej rzeczy (np. mieszkania) lecz całą masę majątkową. W czasie trwania wspólności nie można domagać się podziału majątku wspólnego. Nie można również rozporządzać udziałem w majątku wspólnym ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku.

Współwłasność ułamkowa polega na tym, że udział każdego współwłaściciela we wspólnym prawie jest określony ułamkiem (np. 1/2 udziału własności nieruchomości) i co istotne - każdy ze współwłaścicieli może dowolnie rozporządzać swoim udziałem w tym prawie bez zgody pozostałych współwłaścicieli (np. zbyć lub obciążyć udział). Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania i współkorzystania z całej rzeczy wspólnej w zakresie, w jakim można to pogodzić z posiadaniem i korzystaniem przez pozostałych współwłaścicieli.Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną. Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzeba jest zgoda większości współwłaścicieli. Do rozporządzenia rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu potrzeba jest zgodna wszystkich współwłaścicieli.

Do zakupu na wyłączną własność mieszkania pozostającego we współwłasności wymagana jest zgoda wszystkich właścicieli, dlatego w wielu przypadkach dobrze jest posiłkować się wiedzą i doświadczeniem doradcy do spraw nieruchomości, który przed transakcją sprawdzi, czy współwłaściciele są zgodni co do sprzedaży nieruchomości. Należy pamiętać, iż współwłasność ułamkowa jest stosunkowo popularna w Polsce. W związku z czym należy, również odwołać się do ograniczeń związanych z tą formą własności. Istotne jest, że „udziały” nie są przypisane do poszczególnych mieszkań, lecz reprezentują procent w całości budynku (np. kamienicy).

Spółdzelcze prawo własnościowe lokalu

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jest to w dużej mierze relikt przeszłej epoki (PRL), lecz nadal często spotykany, ponieważ nieruchomości wybudowane w tych czasach są nadal w obrocie. Instytucję tą reguluję ustawa - Prawo Spółdzielcze.

W przypadku tej formy prawnej przedmiotem sprzedaży jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Z posiadania spółdzielczego prawa do lokalu wynikają uprawnienia. Właściciel ma prawo do korzystania z lokalu, rozporządzania posiadanym prawem oraz pobierania z niego pożytków. Jednakże należy pamiętać, że niektóre czynności wymagają zgody spółdzielni, gdyż formalnie właścicielem nieruchomości jest spółdzielnia, od której zależy na przykład zmiana przeznaczenia lokalu.


Chcesz sprzedać lub kupić nieruchomość? 

Zadzwoń do nas i zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić! 

Tel: +48 666 472 555
Email: [email protected]

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.